BLOG

EMPATİ

21 Haziran 2017 Çarşamba


    Oldukça geniş ve üzerine düşünülmesi gereken bir kavram olan empati; bir canlının karşısındakinin duygularını anlaması halidir.

    Birini anlamak için onu sevmek zorunda değilsiniz. Onu tanımanıza dahi gerek yok. Herkesin duygularının varlığını kabul etmek yeterli olacaktır. Duyguların dili her insanda var; çocuk yetişkin, yaşlı, özürlü, sağlıklı, sağır ya da kör hiç fark etmez her insanın, yaşayan her canlının duyguları sözel ya da bedensel olarak ifade edilmektedir. Fakat bu duyguların ifade edilmeden de anlaşılması mümkündür. Bir bitkinin, bir köpeğin hatta bazen saçlarınızın onlarla ilgilenilmediğinde küsmesi ve sizin bu davranışı idrak edebilme yeteneğinizdir esasen empati.

    İnsanların zekasını, özellikle duygusal zekasını kullanarak kavrayabildikleri duygular konusu her anlamda çok önemlidir. Çünkü çağlar boyunca empati kurmak dolaylı ve doğrudan bir çok olumlu sonuç ortaya çıkarmıştır. İcatlar, yasalar, sanat eserleri, bilim ve teknoloji gibi miheng taşı haline gelmiş konularda bu duygunun etkisi yadsınamaz.

    İhtiyaçlardan doğan ve başkalarının ihtiyaçlarını idrak edebilme güdüsü ile kendini evrimleştiren bu duygunun gerekliliği tam kavranmış değil. Öyle olsa dünya daha güzel bir yer olurdu. Suç oranları azalır, kronik toplum sendromu haline gelmiş olan depresyon yok olur, hayatın gidişatı; daha mutlu bir gelecek vadettiği için mutlu olan canlılarla dolar taşardık. Oradan bakınca fazla optimist görünen bu teori, üzerine düşünülmüş bir uzun vade tasarısıdır. Nihayetinde empati herkes tarafından sonuna kadar kullanıldığında ortaya birbirine saygılı, birbirini anlayabilen, kendini başkalarının yerine koyabilen topluluktan başka bir şey çıkması saf kötülükten başka bir şey olmazdı.

    Sonuç olarak empati her canlıda vardır. Ona herkes ihtiyaç duyar.  Uygulamaya geçmesi de basit, insancıl davranışlardan doğmaktadır. Bu kadar güzel sonuçlar verebileceği ihtimali bilindiği takdirde dahi uygulamaya geçilmesi, yasalara konması gereken bir olgunun basitçe uygulanamıyor oluşu hayal kırıklığından başka bir şey değil. Çünkü maalesef birbirimizi anlayabilmek şu devirde insan olduğumuzu hatırlatan ve içimizi ılık ılık yapan ender şeylerden biri artık.

                                                                                                                                                                         Melodi Holago

    

SAYFAYI PAYLAŞIN